JAK SPRÁVNĚ PEČOVAT O ŠPERKY

Šperky každodenním nošením ztrácejí lesk a takzvaně "zajdou". Navíc se na nich, obzvláště pokud jsou hodně členité, usazují nečistoty. Je proto nutné o ně pravidelně a správně pečovat, aby byly pro vás nadále ozdobou. Pokud je nosíte pravidelně každý den, pak je doporučujeme čistit jednou za měsíc. Náušnice je potřeba zbavit nečistot nebo laku na vlasy. Prsteny a řetízky zase zbytků různých krémů a dalších nečistot.

Pro běžnou očistu šperků vám postačí smíchat horkou vodu s několika kapkami přípravku na nádobí nebo mýdla a v této lázni je vyčistit např. starým kartáčkem na zuby. Poté je přeleštíme nejlépe flanelovým nebo bavlněným hadříkem. Doporučujeme provádět čištění jen u šperků bez kamenů, perel nebo korálů.

Šperky, jež zdobí nějaké kameny, perly nebo korály, by měly být k čištění svěřeny pouze do rukou odborníka. Taktéž klenoty z drahých kovů vyžadují velmi opatrné zacházení, aby nedošlo k jejich poškrábání a poničení. Zboží z drahých kovů nebo jejich napodobenin je velmi náchylné k oxidaci povrchu. Pot a prach je největším nepřítelem klenotnického zboží. Drahé kovy jsou v ryzím stavu většinou na vzduchu i ve vodě stálé. Při výrobě šperků se ale používá slitin, jejichž stálost se na vzduchu i ve vodě snižuje s klesajícím obsahem drahého kovu.

Povrchovému okysličování říkáme odborně nabíhání. Nabíhání může být způsobeno nesprávnou volbou ryzosti zboží pro určité prostředí, ve kterém je šperk nošen. Podobně jako zlato černá na povrchu i stříbro působením sirných sloučenin, jódu a bromu. Nejčastěji způsobují černání sloučeniny síry (sirovodík) obsažené ve vzduchu, čímž na povrchu šperku vzniká černý sirník stříbra. Nabíhání je opět jako u zlata jen povrchové a snadno se odstraní vyleštěním. K běžnému čištění šperků zákazníkem lze v současné době doporučit speciální impregnovanou utěrku. Velice důležité je před čištěním předmět oprášit, aby prach při čištění povrch nepoškrábal.

 

Aby si vaše šperky uchovaly svou třpytivost, krásu a životnost, zde najdete pár tipů:

  • Šperky nenoste při výkonu těžkých a hrubých prací, v prašném prostředí a prostředí s výpary.
  • Šperky skladujte na suchém místě, v PVC sáčku nebo ve šperkovnici.
  • Šperky s kameny, krystalem nebo perlami nenamáčejte v horké vodě – můžou prasknout nebo zmatovět. Při čištění můžete použít vlažnou mýdlovou vodu. Následně šperky dobře vysušte nebo vyleštěte jemným hadříkem.
  • Stříbrné šperky reagují na chemické prostředky (lak na vlasy, parfémy) zčernáním nebo žloutnutím u ródiovaných šperků, proto je odložte při mytí nádobí, při úklidu nebo praní prádla.
  • U broušených řetízků (typ had) se vyvarujte ostrého pohybu, přelomení, především při ukládaní řetízku.
  • Šperky s lepenými kameny, perličkami či krystaly nesmí přijít do styku s vodou, především slanou! Může dojít k uvolnění ozdoby.
  • Jakákoli povrchová úprava – zlacení a stříbření je pouze dočasná. Jde o pokovení ve velmi tenké vrstvě, která se časem vlivem běžného užívání naruší, poškrábe. Zde je důležité, že jde o vlastnost nikoli vadu šperku.
  • Pokud je šperk vyroben z neletovaných částí, je nutno tyto části kontrolovat, aby nedošlo ke ztrátě šperku.

 

 
 
Registrujte se k odběru novinek